Your browser does not support JavaScript!
628 20 بهمن 95     

کاهش مصرف سوخت خودرو

  ????

همه ما میدانیم که داشتن اتومبیل همراه است با هزینه های ثابت مثل بیمه ، تعمیر و نگهداری خودرو و هزینه سوخت خودرو که میتواند بسته به مدل مصرف و قیمت سوخت متغییر باشد ما در این مقاله قصد داریم نکاتی را با شما در میان بگذاریم که تاثیر بسزائی بر مصرف سوخت (بنزین) اتومبیل دارند.

سرعت : رانندگی کردن با سرعت زیاد تاثیر مستقیم بر مصرف سوخت (بنزین) خواهد داشت بطور کلی میتوان گفت هنگامی که اتومبیل شما با سرعتی بیش از 80 کیلومتر حرکت میکند. مصرف سوخت خودرو حدود 20 درصد بیشتر است . نکته مهمی که باید بدانید این است که سرعتهای که بر روی تابلوهای راهنمایی در معابر مختلف تعیین شده است فقط برای ایمنی در هنگام رانندگی نیست کارشناسان در هنگام بررسی و تعیین سرعت ایده آل مصرف سوخت خودرو را نیز درنظر گرفته اند.

پدال گاز : دقت داشته باشید هنگامی که اتومبیل در حال سکون است و قصد حرکت کردن داریم پای خود را به آرامی بر روی پدال گاز بفشاریم رعایت نکردن این نکته بر مصرف سوخت خودرو تاثیر زیادی دارد بطور کلی میتوان گفت یک اتومبیل در حین استارت (شروع به حرکت) باید در زمان بالای 15 ثانیه به سرعت 80 کیلومتر برسد.

پدال ترمز : رانندگی کردن با سرعت "معقول" و کمتر استفاده کردن از پدال ترمز، شما باید متوجه باشید هر دفعه که از پدال ترمز استفاده می کنید اتومبیل را از حالت حرکت به حالت سکون در آورده اید و برای برگشتن به آن سرعت مجبور به استفاده از پدال گاز هستید رعایت این امر باعث استفاده بهینه از سوخت خودرو خواهد شد. یکی از نکات مهم در کاهش مصرف سوخت (بنزین) خودرو ثابت نگه داشتن سرعت خودرو است اگر راننده اتومبیل در هر لحظه اقدام به تغییر سرعت حرکت خودرو کند این امر تاثیر بسیاری بر مصرف سوخت خودرو دارد پس به این نکته توجه داشته باشیم بطور مثال ما میتوانیم در بزرگراهها و اتوبانهای بیرون شهر از آپشن کورس کنترل اتومبیل استفاده کنیم.

موتور خودرو : در هنگام صبح وقتی موتور خودرو را روشن میکنید نیازی نیست که برای مدت طولانی برای گرم شدن موتور صبر کنید و یا در ترافیک های طولانی و یا ایستادن در کنار خیابان موتور خودرو را خاموش کنید طبق تحقیقات صورت گرفته حتی در فصل سرما نیز 30 ثانیه زمان برای گرم کردن موتور اتومبیل کفایت میکند.

گیربکس : در هنگامی که در ترافیک هستید و یا برای مدت کوتاهی اتومبیل را متوقف کرده اید دنده ماشین را خلاص کنید درگیر بودن گیربکس خودرو حتی در حالت سکون بر مصرف سوخت اتومبیل تاثیر گذار است.

جاده ها : در هنگام رانندگی در جاده ها سعی کنید از شیب جاده برای سرعت بخشیدن به اتومبیل استفاده کنید تا مجبور نباشید در قسمتهایی که شیب جاده مخالف حرکت شماست به موتور اتومبیل فشار بیاورید.

ایرکاندیشن (کولر) : استفاده هوشمندانه از کولر اتومبیل زمانی که در اتوبان و با سرعت بالا در حال حرکت هستیم در صرفه جوئی مصرف اتومبیل موثر است و همچنین زمانی که خودرو با سرعت کمی در حال حرکت است معقولانه است که شیشه های اتومبیل را پایین بیاوریم و از هوای بیرون استفاده کنیم.

کاستن وزن : حمل اسباب اضافی در اتومبیل زمانی که نیازی به آنها نداریم بر مصرف سوخت تاثیرگذار است و همچنین پایین آوردن شیشه های اتومبیل ، بستن چوب اسکی ، باربند و امثال آن  ایرودینامیک خودرو را تحت تاثیر قرار میدهد و مصرف سوخت را افزایش میدهد.

باد تایرها : باد تایرهای اتومبیل میتواند تا 6 درصد مصرف سوخت خودرو زیاد کند بنابراین چک کردن باد تایرها هر ماه یک بار میتواند از اتلاف سوخت جلوگیری کند.

تبخیر بنزین : پس از زدن بنزین درب باک خودرو را محکم ببندید تا از تبخیر سوخت جلوگیری شود و همچنین در فصل گرما میتوانید اتومبیل خود را در جای خنک به دور از نور خورشید پارک نمایید رعایت نکردن این نکته باعث تبخیر بنزین خواهد شد.

تعمیر و نگهداری : نگهداری و سرویس به موقع از قبیل فیلتر هوا ، فیلتر روغن ، چک کردن شمع های اتومبیل و حتی چرخش تایرها بر روی جک مکانیک و سایر خدمات توصیه میشود و هرگز چراغ "چک موتور" را بر روی آمپر کیلومتر نادیده نگیرید که علاوه بر مصرف سوخت میتواند هزینه های دیگری را برای شما بهمراه داشته باشد.

آزمون رانندگی : دقت کردن به طرز رانندگی خود اگر شما در هنگام رانندگی ترمزهای ناگهانی میکنید و از پدال گاز و ..... در مواقع غیر ضروری استفاده میکنید سعی کنید عادات بد خود را تغییر دهید.

باک خودرو : پر کردن باک در هنگام سوخت گیری به وزن خودرو می افزاید و این عامل نیز بر مصرف سوخت تاثیر گذار است توصیه میشود در هنگام سوخت گیری حدود 70 درصد ظرفیت باک را پر کنید.

گاراژ : سعی کنید اتومبیل خود را در گاراژ نگه دارید این امر باعث میشود در تابستان خودرو شما خنک تر و در زمستان گرمتر باشد ونیازی به گرم کردن بیش از حد موتور اتومبیل در هوای سرد نباشد و همچنین بواسطه این عمل از تبخیر سوخت خودرو در هوای گرم جلوگیری کرده اید.

بررسی مصرف سوخت : مادام بر روی کیلومتر خودرو و مقدار خرید سوخت برای اتومبیل خود دقت داشته باشید تا اگر احساس کردید مصرف سوخت (بنزین) خودرو بیش از حد مجاز است مشکل را بیابید.

بطور کلی میتوان گفت ترک عادات بد در حین رانندگی و انجام سرویسهای مورد نیاز خودرو میتواند مبلغ زیادی را به کیف پول شما بازگرداند و همچنین در کاهش آلودگی "هوا" نیز موثر واقع شود.

 

نظرات کاربران

نظر و پیشنهاد شما

{{message}}