Your browser does not support JavaScript!
175 7 آذر 96

رپتور F-150 جنگنده زمینی، تراک

رپتور F-150 جنگنده زمینی، تراک
رپتور F-150 جنگنده زمینی، تراک

در نخستین روزهای تابستان امسال بود که فورد از نسخه ی منحصربه‌فردی از تراک  F-150 رپتور رونمایی کرد. این هیولای زیبا را با ظاهری الهام گرفته از جنگندهF22  ساخته و پرداخته‌اند تا این خودروی هم‌اینک چشم‌نواز، چشم‌نوازتر شود. با دیدن این تراک تنها یک سؤال به ذهنمان می‌رسد؛ چرا فورد زودتر به شباهت نام‌گذاری این دو پی نبرده بود؟

اما آیا تنها هنر فورد نوشتن یک “F-22” خشک و خالی روی در F-150 بوده؟ مسلماً خیر؛ قلب تپنده شش سیلندر اکوبوست 3.5 لیتری توربوی دوقلو نسخه اصلی رپتور دستکاری شده تا به‌جای 450 اسب و 691 نیوتون-متر گشتاور نسخه عادی، نیروی 545 اسب سرکش و گشتاور 894 نیوتون-متری را روانه چرخها کند. سیستم اگزوز کت بک (cat-back) کمپانی بورلا (Borla) نیز می‌بایست صدایی گوش‌نوازتر از ساز پدر خود بنوازد. سیستم تعلیق و ترمز ها نیز با نمونه‌هایی بهتر تعویض شده‌اند.

چرخ‌های F-22 F-150 Raptor کار دست Innov8 بوده که تایر های Falcon Wildpeak بر روی آن‌ها خودنمایی می‌کنند. چرخ‌ها از بیدلاک (beadlock) بهره می‌برند، سخت‌افزاری که نخستین بار در خودروهای نظامی پدیدار شده و تایرها را محکم به رینگ ‌ها قفل می‌کند. باوجود این ویژگی، حتی اگر تایرها اکثر فشار را از دست بدهند نیز روی رینگ می‌مانند. اما وجود این قابلیت چه اهمیتی دارد؟ همه می‌دانیم که باد کردن دوباره یک تایر آن‌قدر هم کار سختی نیست اما دوباره برگرداندن لاستیکی که از روی رینگ در رفته، هرگز آسان نخواهد بود.

با وجود اینکه نمی‌توان F150 تنومند را با جنگنده‌ای چون F-22 اشتباه گرفت، اما فورد تمام تلاشش را کرده تا این خودرو ظاهری پرخاشگرتر داشته باشد. گلگیرهای فیبر کربنی، سیستم روشنایی خارجی 1.3 میلیون کاندلایی LED، جلوپنجره‌ای با نشان جت F-22 و سیستم صوتی 1500 واتی Kicker از جمله تغییرات اعمال شده در این تراک‌اند. رنگ‌آمیزی خاکستری و سیاه فورد نیز ظاهری نظامی‌تر به این خودرو بخشیده است.

نظرات کاربران

نظر و پیشنهاد شما

{{message}}