Your browser does not support JavaScript!
599 23 بهمن 95

کنترل و پایداری خودرو

استفاده از وسایل نقلیه شخصی در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته و به دنبال آن بحث ارتقا ایمنی خودروها بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است. در بحث ارتقا ایمنی خودروها دو مبحث عمده مورد مطالعه قرار گرفته است. یکی از آنها مبحث ایمنی اکتیو است که به منظور پیشگیری و مقابله با تصادفات رانندگی مد نظر بوده است و دیگری مبحث ایمنی پسیو است که به منظور کاهش آسیب‌های ناشی از تصادفات رانندگی مورد توجه قرار گرفته است.

در بخش ایمنی اکتیو، فناوری تکنولوژی ضد قفل (ABS) و فناوری کنترل پایداری الکترونیک (ESC) نمونه‌های خوبی هستند که ضریب وقوع تصادفات رانندگی را کاهش میدهند در حالی که استفاده از کمربند ایمنی و ایربگ ها ی داخل خودرو مثال‌های مناسبی برای مبخث فناوری ایمنی پسیو میباشند که به منظور کاهش صدمات ناشی از تصادفات رانندگی طراحی و توسعه داده شده اند.  

کنترل پایداری الکترونیک چیست؟

سیستم کنترل پایداری الکترونیک سامانه است که با استفاده از سنسورهای هوشمندی که در هنگام رانندگی فعال میشود، دائما عملکرد راننده را مورد بازبینی قرار داده و زمانی که متوجه میشود که او کنترل خودرو را از دست داده است وارد عمل شده و بر روی تک تک چرخ‌های خودرو بصورت مجزا ترمز را اعمال می‌کند. این عمل دو دستاورد عمده در پی دارد که یکی از آنها کاهش گشتاور موتور و دیگری ایجاد بالانس حرکتی برای خودرو در مسیر خود شده و از انحراف بیشتر و یا واژگون شدن آن جلوگیری میکند.

چرا از ESC استفاده می‌شود؟

از دست دادن کنترل خودرو یکی از عوامل شایع تصادفات دلخراش و منجر به فوت در سراسر جهان است. از این ‌رو محققان به فکر ایجاد سیستمی افتاده‌اند که بتواند از این حوادث پیشگیری کند و جان افراد زیادی را حفظ نماید. بهترین نوع از این سیستم‌ها، سیستم ESC است.​ این سیستم باعث می‌شود که کنترل و پایداری خودرو در زمان انحراف از جاده، چرخش‌های ناگهانی، در شرایط جوی نامناسب و حالات دیگر حفظ شود. متخصصین اروپایی برآورد کرده‌اند که اگر تمامی خودروها دارای سیستم ESC باشند، 40 درصد از تصادفات رانندگی قابل‌پیشگیری بوده و آسیبهای انسانی کاهش خواهند داشت. دلایلی که باعث می‌شود ESC روش مناسبی در کنترل و کاهش تصادفات باشد از این‌قرار هستند:

کنترل و اصلاح سازی انحراف چرخ‌های جلو و عقب 

کنترل پایداری خودرو در زمان انحرافات ناخواسته، مثل پیچ‌های ناگهانی و یا مشاهده موانع پیش بینی نشده در جاده ها.

افزایش قابلیت هندلینگ خودرو در جاده‌های بیرون شهری خصوصاً مسیرهای کوهستانی

افزایش کنترل بر خودرو هنگام رانندگی بر روی جاده‌های یخ‌زده و جلوگیری از انحراف و سرخوردن وسیله نقلیه از مسیر اصلی

تحقیقات بین‌المللی نشان داده که با بکار گیری سیستم ESC می‌توان تا 35 درصد تصادفات در موتورسیکلت‌ها و دوچرخه‌ها را کاهش داد و نیز تا 67 درصد تصادفات خودروها و ماشین‌های اسپرت را کم کرد. از این‌ رو توصیه می‌شود در صورت وسع مالی حتماً قبل از خرید هر خودروی از داشتن سیستم ESC در آن اطمینان حاصل کنید.

تفاوت ESC با ABS در چیست؟

ESC از سیستم ABS استفاده می‌کند، با این‌حال برخلاف ABS که در هنگام رانندگی موجب توقف خودرو در (جهت طولی) می گردد، به راننده کمک می‌کند تا در (جهت عرضی) بتواند کنترل خودرو را حفظ کرده و از مسیر خارج شدن آن جلوگیری کند.

آیا ممکن است که سیستم ESC بر روی تمرکز راننده تاثیر منفی داشته باشد؟ خیر کاملاً عکس این صادق است. این سیستم به گونه ایی طراحی شده است که باعث افزایش هندلینگ و رانندگی راحت‌تر خودرو ​می‌شود.

نظرات کاربران

نظر و پیشنهاد شما

{{message}}