Your browser does not support JavaScript!
468 22 اردیبهشت 96

اتومبیل ها در کشور کوبا

اتومبیل ها در  کشور کوبا

هنگامی که در کوبا از هواپیما پیاده می ­شوید، یادتان باشد که ساعت تان را عقب بکشید تا تفاوت زمانی را احساس نکنید حدوداً 55 سال در تونل زمان به عقب بازگردید. کوبا سرزمینی است با موانع بسیار زیاد، که در آن پروسه ی پیشرفت متوقف شده است و به اندازه ی یک نیم قرن استراحت کرده است. شاید علت اصلی این وقفه ی زمانی، تحریم تجاری بدنامی بود که آمریکا بر کوبا اعمال کرد و از اوایل دهه ی 60 آن را از بقیه ی جهان جدا کرد، درست همان زمانی که کندی و کاسترو با هم مشاجره داشتند.

در ادامه به تاثیر رانندگی و اتومبیل سواری در این کشور میپردازیم

از آنجایی که به مدت 50 سال هیچگونه وسایل نقلیه ی جدیدی به کوبا وارد نشد، مردم کوبا مجبور شدند که در شیوه ی رانندگی و تعمیر و نگه داری ماشین هایشان خلاقیت داشته باشند. پیش از هر چیز دیگری در این کشور ، ماشین ها نظر انسان را جلب میکنند . مانند هرچیز دیگری در این کشور، آنها هم در گذر زمان گیر کرده اند. در جاده های کوبا نمایشی خواهید دید از خودروهایی که از رده خارج شده اند مانند: فوردهای مدل 55، کادیلاک ها، شورولت های مدل 57، و بسیاری از ماشین های دیگری (مانند برخی از خودروهای زشت و قدیمی ساخت جماهیر شوروی، اما هرچه کمتر درموردشان بگوییم بهتر است). اگر به زرق و برق و ظاهر مجلل آنها توجه نداشته باشیم، ماشین های قدیمی و سنگین آمریکایی همانطور که انتظار می­رود عمل خواهند کرد، راندن آنها مانند هدایت یک کرگدن بر روی کفش اسکیت است.

ایمنی در ماشینهای قدیمی

پس از گذشت دهه ها، استهلاک و فرسودگی باعث شده است که فنربندی ماشین ها در کوبا از بین رفته و معنایی نداشته باشد. با توجه به اینکه بدون کمک فنرها کوچکترین ضربه ای باعث می­شود که تمامی شاسی و اتاق ماشین بلرزد، ممکن است انتظار داشته باشید که جاده های کوبا به گونه ای طراحی شده باشند که تا جایی که ممکن است به بهبود این وضعیت کمک کنند. در واقع اینطور نیست. اتوبان های کوبا مانند میدان های مین هستند و این عبارت نیز به سختی می­تواند تشبیهی برای آنها باشد.

در نگاه اول، ممکن است فکر کنید که بزرگراه های کوبا بسیار ساکت هستند، ساعت ها می­توانید در آنها حرکت کنید بدون آنکه صدای غرش ماشینی را از پشت سر بشنوید. این بدین دلیل است که در کل کشور کوبا کمتر از 180000 دستگاه اتومبیل وجود دارند در حالی که هم اکنون در کشور انگلستان 35 میلیون اتومبیل وجود دارد. با این حال، چیزهایی که اتوبان ها را اشغال می­کنند چاله ها، سگ های ولگرد، گاوهای سرکش، کالسکه های چینی، دوچرخه سواران، غرفه های خیابانی و هرچیز دیگری که فکرش را بکنید، هستند. اگر برای چند ثانیه چشمانتان را از روی جاده بردارید تا رادیو را تنظیم کنید، و اگر یک لحظه سرتان را بالا کنید خواهید دید که خودرو شما به زیبایی در حال حرکت در میان یک گله بز سرگردان است. هم چنین این توصیه ی خوبی است که پس از پایان هر سفرتان هر چهار تایرتان را چک کنید و ببینید که هنوز در جای خود قرار دارند یا نه.

ممکن است متوجه شده باشید که اگر قصد رانندگی کردن در کوبا را دارید قطعاً به کمربند ایمنی نیاز پیدا خواهید کرد. که متاسفانه این امکان هم وجود ندارد. هنگامی که تحریم ها آغاز شدند وجود کمربند ایمنی در ماشین ها اجباری نبود، بنابراین کمربندهای ایمنی هیچگاه به کشور کوبا نرسیده اند.  این بدین معنی نیست که کوبایی ها بترسند ، و یا به آرامی در جاده ها حرکت کنند. اگر به کوبا سفر کردید و قصد داشتید سوار تاکسی  شوید بهتر است این جمله ی اسپانیایی را بلد باشید: Más despacio, por favor”" به این معنی که "لطفاً آهسته برانید".

چگونه این ماشین ها هنوز کار می­کنند؟!

علی­رغم موارد عجیب و غریبی که در رانندگی در کوبا وجود دارند، غیرممکن است که تحت تاثیر قرار نگیرید. کوبا سرزمین مکانیک هایی است که در سرتاسر جهان نظیر ندارند. این امر به دلیل دیدگاه عملی، توانایی انجام کار و قابلیت مواجه با شرایط مختلف است که تقریباً هر کوبایی می­تواند  یک فورد Fairlane sunlier مدل 1955 را به مدت 60 سال به عنوان تاکسی استفاده کند، و هر روز صدها مایل را در بزرگراه های خطرناک کوبا طی کند. در زیر کاپوت این خودروها شما موتوری را خواهید دید که حسادت انسان را از این همه نبوغ برمی­انگیزد چرا که قطعاتش ترکیبی از قطعات قدیمی اتومبیلهای کشورهای آمریکا، شوروی و چین هستند. قاعدتاً این موتور نباید کار کند اما به طرز عجیبی کار می­کند.

 در حال حاضر که آمریکا دوباره با کوبا درمورد روابط تجاری مجدد مذاکره می کند، به نظر می­رسد که در آینده ماشین های شکیل کوبا از جاده های پر هرج و مرجشان ناپدید شده، و توسط کلکسیونرهای سراسر جهان خریداری شده و با وسایل نقلیه ی جدید جایگزین شوند. اگر می­خواهید هیجان رانندگی در کوبا را تجربه کنید، زمان را از دست ندهید و هر چه زودتر به آنجا سفر کنید. در حال حاضر، اجداد ماشین های مانند فورد و ... در اطراف هاوانا در حال رفت و آمد و سرو صدا کردن هستند.

 

نظرات کاربران

نظر و پیشنهاد شما

{{message}}