Your browser does not support JavaScript!
360 8 خرداد 96

سرعت مجاز در بزرگراههای آلمان

سرعت مجاز در بزرگراههای آلمان

جنبه‌های زیادی از فرهنگ آلمانی با اقتباس از بقیه اروپا رشد ننموده است. مثلا" پارک‌های اسکیت انگلیسی عاری از جوانان شلوارک پوش هستند شما به ندرت زوج جوانی را خواهید دید که در حال پیاده روی بوده و با ولع تمام در حال ساندویچ خوردن است. اما وقتی به اتومبیل‌ها برمی گردیم، غول‌های تولید خودرو در کشور آلمان، استانداردهای جهانی کیفیت و قدرت را تعیین می کنند. غول‌هایی چون بی ام دبلیو، آئودی، فولکس واگن، مرسدس بنز و پورشه ، بنابراین شکی وجود ندارد که مردم این سرزمین عاشق اتومبیل هستند. وقتی کشوری مقر اتومبیل سازی و پیشرو این صنعت در جهان باشد، سیستم جاده ای آن کشور نیز باید هم تراز اتومبیل های آن سرزمین باشد.

تاریخچه اتوبانها و بزرگراهها در آلمان

بزرگراه های آلمان شهرت جهانی دارند و باعث غرور ملی آنان از حدود 100 سال پیش بوده و هست . ساخت راههای ماشین رو از اوایل قرن بیستم میلادی شروع شده و طی 20 سال بعدی به صورت تصاعدی رشد نموده اند. در دهه چهل میلادی از سرعت این پروسه کاسته شد، چون طی جنگ جهانی دوم، بخشی از بزرگراهها به عنوان فرودگاه های اضطراری برای هواپیماهای جنگی استفاده می شد و خسارات زیادی طی جنگ به این مسیرها وارد شد. بعد از جنگ، کار برای توسعه اتوبانها  از سر گرفته شد و امروزه وجود 8000 مایل بزرگراه باعث فخر مهندسی آلمان در عرصه جهانی شده است.

آیا واقعا هیچ محدودیت سرعتی در این کشور وجود ندارد؟

با دانستن اینکه ما بخشی از زنجیره در حال حرکت در یک بزرگراه هستیم، وقت این سوال است که چه سرعتی در بزرگراهها مجاز است؟

آلمانی ها قوانین مربوط به ترافیکشان را به یک دلیل ساده دوست دارند: آن هم علامت Straßenverkehrsordnung است که می گوید هیچ محدودیت سرعتی در این بزرگراهها وجود ندارد. البته این مورد همه جا و برای همه وسایل صادق نیست و در بعضی نقاط محدودیت سرعت mph 80 وجود دارد که البته قابل اجرا نیست. درحقیقت، وقتی شما علامت “Ende aller Streckenverbote”  را می بینید هیچ محدودیت سرعتی نخواهید داشت و تقریبا 50% بزرگراههای این کشور محدودیت سرعت ندارند.

در حالی که در سایر کشورها امکان راندن در جاده با سرعت غیرمجاز باعث بی نظمی خواهد شد، در آلمان اینگونه نیست در این کشور رانندگان مجبورند دوره سختی از دروس تئوری، امتحانات کمکهای اولیه و دوره های راندن در سرعت بالا را بگذرانند. در نتیجه آلمانی ها بخوبی برای کنترل وسائط نقلیه آماده شده اند و همچنین به علت امنیت بالای بزرگراهها مجبور به پرداخت عوارض بالایی نیز هستند. تنها عامل محدودکننده در بخشهای بدون محدودیت سرعت فقط ماشین شخصی شماست. خیلی از آلمانی ها در ماشینشان محدود کننده سرعت دارند که نمی گذارد سرعتشان بالاتر از mph 155 برود. امکان برداشتن این محدودکننده وجود دارد ولی دیگر بیمه به شما تعلق نخواهد گرفت.

اما آنان چگونه قوانین و مقررات را نظارت می کنند؟!

به منظور نظارت قوانین ومقررات در بزرگراهها، ماشین های پلیس نامحسوس در جاده ها گشت می زنند. رانندگان به دلیل عدم رعایت فاصله مجاز، عدم رعایت سرعت در بخش های دارای محدودیت سرعت یا حرکت کند در نواحی بدون محدودیت سرعت متوقف و جریمه خواهند شد.

در آلمان، تمام کردن سوخت در جاده تخلف محسوب میشود. بدلیل اینکه ایستگاههای سوخت تقریبا هر 30 مایل وجود دارد و فرض بر این است که شما حق ندارید داخل اتوبان توقف نمایید. اگر خودرو شما بدلایل مختلف موجب آلودگی بیش از حد مجاز باشد این تخلف گواهینامه اتان را تا شش ماه معلق خواهد کرد. اگر خودرو شما در خط سرعت بزرگراه آهسته در حرکت باشد، به علت مخاطره عمومی، انتظار داشته باشید که خودرو شما توقیف و به پارکینگ برود.

همانطور که تاکنون حدس زده اید، آلمانی ها شیفته ماشینهایشان هستند. بنابراین از دست دادن گواهینامه به معنای از دست و پا افتادن بوده و دردآور است. موضوع بدتر این است که اگر گواهینامه شما باطل شود، برای گرفتن گواهینامه جدید باید آزمایش و تست روانی بدهید که اثبات شود سالم هستید و می توانید رانندگی کنید، امتحانی که در گفتار عامه به ‘idiot test’ معروف است.

آیا ارزش دیدن دارد؟

بنابراین اگر خودرو فراری شما در گاراژ خانه در خواب عمیق فرو رفته است و بدنبال جایی هستید که آن را بیازمائید و زمین را بلرزه درآورید ، بزرگراههای این کشور بهترین مکان است. ولی در صورت رعایت نکردن این چند نکته با مشکل روبرو خواهید شد استفاده از مشروبات الکلی، رانندگی با سرعت پائین ، رانندگی در لاین اشتباه،  رعایت نکردن فاصله مجاز ، تمام شدن سوخت خودرو، و رانندگی با سرعت بالا در مناطقی که محدودیت سرعت دارند.

 

 

نظرات کاربران

نظر و پیشنهاد شما

{{message}}