Your browser does not support JavaScript!
610 2 اسفند 95

استفاده از تلفن هوشمند در خودرو

استفاده از تلفن هوشمند در خودرو
استفاده از تلفن هوشمند در خودرو
استفاده از تلفن هوشمند در خودرو

طبق قانونی که درسال 2017 میلادی در بریتانیا تصویب شد . کسانی که هنگام رانندگی از تلفن همراه استفاده نمایند مبلغ 200 پوند جریمه و 6 امتیاز منفی در گواهینامه رانندگی خود را دریافت خواهند نمود. در بریتانیا هر 12 امتیاز منفی در گواهینامه برای بار اول 6 ماه و برای بار دوم 3 سال منع رانندگی را در پی داشته و راننده متخلف هم باید در دادگاه حضور یابد.  

شرکت لاجیتک (Logitech) ادعا میکند با معرفی محصولی به نام سیستم هندز فری بدون تماس "ZeroTouch hands-free system" توانسته است این مشکل را برطرف نماید. این شرکت سوئیسیِ (Logitech International S.A) که سازندهٔ ابزارهای جانبی رایانه، مانند صفحه‌کلید ، هدست، وب‌کم ، دستهٔ بازی، بلندگوها و ابزارهای صوتی وایرلس و ابزارات مشابه میباشد. اخیرا سیستم زیرو تاچ (ZeroTouch)  را روانه بازار نموده است که به راننده خودرو کمک میکند تا بدون هیچگونه تماسی از گوشی خود استفاده کند.

طرز کار این ابزار چگونه است؟

این ابزار که به منظور کاهش تصادفات رانندگی طراحی شده است از دو قسمت سخت افزاری و نرم افزاری تشکیل شده است. قسمت سخت افزاری آن که به عنوان نشیمن گوشی عمل میکند، بر روی داشبورد نصب شده و به عنوان ماشه این سیستم عمل میکند که با قرار گرفتن گوشی بر روی آن فعال میشود، این به معنی است که از لحظه ای که گوشی بر روی این نشیمن گاه قرار میگیرد این سیستم شروع بکار کرده و زمانی که گوشی را از روی آن بر میداریم این سیستم غیرفعال میشود. این امکان به این دلیل در نظر گرفته شده است تا عملکرد گوشی در داخل و خارج از اتومبیل متفاوت باشد. نرم افزاری همراه این سیستم است توسط یک اپلیکیشن مدیریت میشود و امکان به روز رسانی آن بصورت آنلاین فراهم شده است.

بخش سخت افزاری سیستم زیرو تاچ (ZeroTouch) در دو مدل مختلف ارائه شده است، نوع ارزان تر آن که درحدود 50 پوند بفروش میرسد، مجهز به گیره ای است که به دریچه تهویه هوای خودرو نصب میشود و نوع دیگر آن که بر روی داشبورد اتومبیل نصب میشود با قیمت 60 پوند در دسترس است.

سیستم زیرو تاچ (ZeroTouch) با صدای شما مدیریت میشود و نیازی به فشردن دگمه ای نیست. زمانی که گوشی را بر روی نشیمن قرار میدهید به محض دریافت هر تماس ، اس ام اس، ایمیل و یا پیغامی که از طریق واتس اپ و یا فیس بوک به گوشی هوشمند برسد به شما اعلام میشود و ادامه میتوانید با صدای خود از این ابزار بخواهید تا محتویات پیامها را با صدای بلند برای شما بخواند.

برای اینکه به منوی هوشمند این ابزار دسترسی داشته باشید کافی است دست خود را در مقابل sensor" گوشی تکان دهید تا منوی فرمان سیستم بر روی صفحه نمایش ظاهر شود تا بتوانید با صدای خود، از فهرست منوهایی که در مقابل شما قرار میگیرد از سیستم بخواهید تا پیامی را برای شما تایپ کرده، با کسی تماس برقرار نموده و یا فهرستی از ترانه ها را از سامانه اسپوتیفای برای شما پخش کند و یا میتوانید از آن بخواهید تا آدرس خاصی را بر روی جی پی اس وارد نماید تا به آن مکان سفر کنید. تمام این ویژگیها فقط با صدای شما قابل اجرا می باشد.

آیا سیستم زیرو تاچ (ZeroTouch) به مانند تکنولوژی سیری که در گوشی های ایفون وجود دارد، عمل نمیکند؟

نه دقیقا، شرکت لاجیتک معتقد است تا زمانی که تکنولوژی سیری در خارج و داخل خودرو بصورت یکسان رفتار کرده و هیچ تمایزی بین این دو محیط قائل نمیشود، راننده مجبور است بر روی صفحه نمایش گوشی تمرکز کرده و با لمس آن درخواست خود را اجرا نماید که نقص بزرگی در تکنولوژی سیری برای استفاده در هنگام رانندگی میباشد.

شرکت لاجیتک معتقد است که سیستم زیرو تاچ (ZeroTouch) برای فعال شدن فقط به 0.3 ثانیه  وقت نیاز دارد تا بتواند راننده دست خود را در مقابل گوشی حرکت دهد در حالی که استفاده از تکنولوژی سیری به 5 ثانیه زمان نیاز دارد که این مقدار زمان در هنگام رانندگی ، میتواند نتایچ زیانباری را به همراه داشته باشد.

ودیم اوگن، مدیر بخش گوشی هوشمند شرکت لاجیتک میگوید که ماموریت ما ارتقا امنیت کاربران میباشد و اضافه میکند که ارسال پیام کوتاه در هنگام رانندگی یک بیماری همه گیر است و ما در حال تلاش هستیم تا این خطر را کاهش دهیم.  

آیا ویژگیهای برجسته دیگری در سیستم زیرو تاچ (ZeroTouch) به چشم میخورد؟

بله، اگر قصد دارید پیتزا سفارش دهید و یا آدرس رستورانی را پیدا کنید از این ابزار کمک بگیرید، شما میتوانید بواسطه این ابزار با سامانه Yelp ارتباط برقرا کرده و نظرات دیگر مشتریان را درباره رستوران خاصی جویا شوید و یا از ساعات کاری رستورانی با خبر شده و میزی را برای خود رزرو کنید، تمام این امکانات بدون دخالت دست میسر شده است.

اگر کسی با ارسال نوشته ای قصد داشته باشد مکان شما را بداند، سیستم زیرو تاچ (ZeroTouch) پس از کسب اجازه، موقعیت شما را از سامانه Glympse پیدا کرده و برای او ارسال میکند.  

ولی بهترین ویژگی سیستم زیرو تاچ (ZeroTouch) راحتی استفاده از آن میباشد، چون به محض اینکه گوشی را بر روی نشیمن گاه آن قرار میدهد فعال شده و با صدای شما فرمانها را اجرا میکند.

با توجه به اینکه مدت مدیدی است که تکنولوژی بلوتوت و سیری در گوشی های هوشمند استفاده شده است ولی همچنان به دستورالعملهایی که توسط دست بر روی صفحه نمایش وارد میشود وابسته است، ولی سیستم زیرو تاچ (ZeroTouch) تمام نیازهای شما را فقط با فرمانهای گفتاری و با کمترین اختلال ادراکی در حین رانندگی برآورده میکند.

برخلاف سیستمهای کنترل صدایی که توسط کارخانجات سازنده در داخل خودروها تعبیه شده است که هر از چندگاهی برای به روز کردن آنها باید به تعمیرگاه مراجعه کرده و هزینه ای را متقبل شوید، سیستم زیرو تاچ (ZeroTouch) دارای یک اپلیکیشن است که بصورت رایگان به روز شده و امکانات جدیدی را بدون تحمیل هیچ هزینه های در اختیار شما قرار میدهد.

نظرات کاربران

نظر و پیشنهاد شما

{{message}}