Your browser does not support JavaScript!
613 8 اسفند 95

دومین غول خودروساز اروپا در ایران

دومین غول خودروساز  اروپا در ایران

گروه پژو _ سیتروئن خودروساز فرانسوی در بیانیه‌ای اعلام کرده کارلوس تاوارس، مدیرعامل پژو _ سیتروئن استدلالی را برای ایجاد یک غول خودروسازی اروپایی با ادغام اپل با برندهای پژو، سیتروئن و دی اس این گروه خودروسازی ارایه کرده است. سخنگوی مرکل پس از دیدار مدیرعامل پژو _ سیتروئن با صدراعظم آلمان گفته است «تاوارس موافقت کرد مشاغل موجود، سرمایه گذاری و کارخانه را حفظ کند و اپل را به عنوان یک شرکت مستقل نگه دارد. کارکنان اپل از سوی مدیریت کنونی یک ضمانت شغلی دریافت کرده اند که تا پایان سال ۲۰۱۸ اعتبار دارد. همچنین این برند متعهد شده است تا سال ۲۰۲۰ به سرمایه گذاری در کارخانه‌های آلمانی ادامه دهد.»

بر اساس گزارش رویترز، اپل در سالهای اخیر ضررهای مکرری متحمل شده است، به همین دلیل جنرال موتورز که طی سال‌های اخیر به دنبال کاهش زیر مجموعه‌های خود و چابک کردن ساختارش بوده است قصد دارد تا شرکت اپل و واکسهال را به شرکت پژو-سیتروئن واگذار کند. اگر این مذاکرات موفقیت آمیز باشد ممکن است به ادغام میان برند اپل در آلمان با گروه پژو سیتروئن منتهی شود. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان اعلام کرده که اگر گروه پژو سیتروئن اپل را خریداری کند، هر آنچه در توان دارد برای حفظ کارخانه‌ها و مشاغل این شرکت خودروسازی در آلمان به کار خواهد بست.

حدود نیمی ‌از ۳۸ هزار کارمند اپل در آلمان و ۴۵۰۰ نفر آنها در انگلیس فعال هستند. اپل در انگلیس با نام تجاری واکسهال فعالیت می‌کند. حذف احتمالی مشاغل مشکلات زیادی را ایجاد خواهد کرد، زیرا انتخابات آلمان و فرانسه در پیش است و بریتانیا برای اثبات اینکه خروج از عضویت اتحادیه اروپا تاثیری در حضور سرمایه گذاران خارجی از این کشور ندارد، در تردید و نگرانی است. البته مدیرعامل اپل در نامه‌ای به کارمندانش اعلام کرد خرید این برند از سوی گروه پژو _ سیتروئن فرانسه از نقطه نظر صنعتی منطقی به نظر می‌رسد.

نشریه «بیلد ام سونتاگ» به نقل از کارل توماس نیومان نوشت: این فرصتی برای شروع یک فصل جدید و موفق در تاریخ ما پس از ۸۸ سال فعالیت تحت کنترل جنرال موتور است. شرکت اپل و واکسهال هم اکنون خودروهای خود را بر روی پلت فرم مشترکی با محصولات شورولت روانه بازار می‌کنند و احتمال در صورت فروش به پژو سیتروئن این دو شرکت از پلتفرم مشترکی با محصولات پژو استفاده خواهند کرد.

مدیرعامل اپل در نامه به کارمندان این شرکت گفته است: طرفین این معامله منطق صنعتی برنامه ریزی شده ای را درک می‌کنند. با این قرارداد دومین خودروساز بزرگ اروپا با سهم بازار حدود ۱۷ درصد تشکیل خواهد شد. نشریه ماهانه «منیجر مگزین» به نقل از منابع آگاه از مذاکرات جنرال موتورز و گروه پژو _ سیتروئن اعلام کرد ماری باررا، مدیرعامل جنرال موتورز در مقر اپل در آلمان اطمینان داده که اپل تحت هر گونه قراردادی، یک شرکت مستقل می‌ماند.

به‌نظر می‌رسد پس از فروش اپل به پژو _ سیتروئن این گروه جدید خودروساز در اروپا رقیب اصلی گروه فولگس‌واگن آلمان شود. گروه فولکس واگن آلمان شامل کارخانه‌های فولکس واگن، آئودی، سئات، اشکودا، بنتلی و لامبورگینی است.

مدیریت فولکس‌واگن به‌گونه‌ای است که محصولات هم رده در کارخانه‌های مختلف از یک نوع پلتفرم مشترک با طراحی داخلی و بدنه متفاوت استفاده می‌کنند و با برندی متفاوت عرضه می‌شوند. حال احتمالا این اتفاق در گروه جدید فرانسوی آلمانی و انگلیسی هم رخ خواهد داد و محصولات اپل و واکسهال از پلتفرم مشترکی با محصولات پژو _ سیتروئن استفاده خواهند کرد به عنوان نمونه احتمالا پلت فرم اوپل کورسای جدید با پژو ۲۰۹ که محصول آینده پژو در کلاس بی است یکی خواهد بود.

در گذشته یکی از دلایل عدم حضور شرکت‌های آلمانی در ایران بحث رابطه پیچیده این شرکت‌ها با بازار آمریکا یا خودرو سازان آمریکایی بوده است به عنوان نمونه اپل به دلیل مدیریت جنرال موتورز با وجود داشتن محصولات مناسب برای بازار ایران از حضور در ایران منع می‌شد حال این احتمال می‌رود با خرید این کارخانه توسط پژو سیتروئن با توجه به رابطه گسترده پژو سیتروئن با شرکت‌های ایرانی، شرکت آلمانی اپل یکی از برند‌هایی باشد که بتواند در بازار ایران حاضر شود.

نظرات کاربران

نظر و پیشنهاد شما

{{message}}