Your browser does not support JavaScript!
329 8 مرداد 96

صفحه نمایش های هولوگرافی در _ب ام و_

صفحه نمایش های هولوگرافی در _ب ام و_

کلید ها و صفحه نمایش های لمسی را فراموش کنید. در آینده فقط دستمان را در ماشین تکان می دهیم و کارها انجام میشود. حداقل ایده ای که پشت فناوری BMW's HoloActive Touch قرار دارد آن است که بدون لمس چیزی درخواست های خودمان را به سیستم بفهمانیم. و این دقیقا مثل فیلم های علمی تخیلی است.  شرکت بی ام دبلیو قول داده است که این فناوری را در نمایشگاه CES 2017 در وگاس به نمایش عمومی بگذارد.

 

این ایده شبیه به یک صفحه نمایش سر بالا است، که در بازتاب به نظر تصویر شناور در هواست. همراه با HoloActive Touch یک پَد لمسی در کنار فرمان بر روی کنسول وسط قرار دارد که راننده میتواند با استفاده از آن تنظیمات مورد نیاز سیستم را انجام دهد.  در این سیستم دوربین ها موقعیت انگشتان راننده را مشخص میکنند پس شما میتوانید وانمود به فشردن یک کلید کنید و مثلا سیستم بوق ماشین آن را تایید میکند و بدون آنکه کلیدی را واقعا فشرده باشید بوق به صدا در می آید.

 

شرکت بی ام دبلیو این تکنولوژی را با تلفیق چندین تکنولوژِی خود مانند صفحه نمایش head-up و سیستم Gesture-Control موجود در خودروهای سری 7 خود با تکنولوژی‌های روز دنیا ایجاد کرده. این شرکت اعلام کرده است که این تکنولوژی بخشی از پروژه تحقیقاتی i Inside برای نسل آینده خودروهای بی ام دبلیو است و این تحقیقات مربوط به  بخشی از پروژه سیستم راهبری خودرو بدون نیاز به راننده است و قرار است رویای بشریت را در این قسمت به حقیقت تبدیل کند.

 

بنظر میرسد دو چیز هنوز نامشخص باشد: یکی این‌ که چنین تکنولوژی ‌ای که هنوز هم بسیار گران‌ قیمت است چه زمانی به خط تولید بی‌ام‌ دبلیو وارد می‌شود و دیگر این‌ که استفاده از این طرح در خودرو تا چه اندازه امن است؟ و تا چه اندازه مورد اقبال عمومی قرار میگیرید می‌دانیم که صفحات لمسی روی کنسول که اکنون در تمام خودروها کاربرد دارد، حواس راننده را پرت می‌کند و می‌تواند منجر به تصادف شود اما هولوگرام و نوری که از تشکیل تصویر معلق ایجاد می‌شود می‌تواند بسیار خطرناک‌تر باشد. شاید بی‌ام‌دبلیو نخستین هولوگراف‌ها را روی خودروهای بیشتر هوشمند خود نصب کند مثلا خودرو هایی که دارای قابلیت ارتباط خودرو به خودرو V2V باشند اما بی شک باید منتظر نمایشگاه  2017CES  باشیم تا نخستین نمونه این طرح را در آنجا ببینیم.

نظرات کاربران

نظر و پیشنهاد شما

{{message}}